Blog

Czy zimą trzeba pić wodę?

Gdy ciepłe dni odchodzą w zapomnienie wielu moich pacjentów pyta czy nadal muszą pić wodę? Bo przecież nie pocą się już tak jak latem, nie są tak aktywni i w zasadzie nie odczuwają pragnienia… Jeśli rezygnują, to efekt jest taki, że witają wiosnę w podłym nastroju, z dodatkowymi kilogramami i ogólnym zmęczeniem. Warto?

Dlatego też nasz program #nawykownia rozpoczynamy od tego, by nauczyć się pić wodę raz na zawsze. Oczywiście wodę pod różnymi postaciami.

Optymalne nawodnienie organizmu waha się w granicach 45-60% dla kobiet i 50-65% dla mężczyzn. Mówimy tu oczywiście o zdrowym człowieku, prowadzącym „normalny” styl życia. Inaczej wyglądają normy dla osób chorych czy dla sportowców. Jednak bezwzględnie wodę trzeba pić. Zaleca się, aby to było ok. 1,5l pod postacią płynów + 1l jako warzywa, owoce, zupy. cup-2062897_1920

Normą są u mnie kobiety, które przed wykonaniem analizy składu ciała mówią, że ich organizm zatrzymuje wodę na potęgę, że biorą leki na to i próbują ograniczyć picie, bo są takie opuchnięte… I jak stają na wagę, okazuje się, że ich nawodnienie nie sięga nawet 35%. I dopiero wtedy, gdy zobaczą, że w nich tej wody prawie nie ma, gdy omówimy jakie niesie to konsekwencje dla organizmu, to sięgają po napoje. Oczywiście lepiej później niż wcale, byle nie było za późno.

Organizm bardzo wyraźnie daje o sobie znać, gdy brakuje mu wody. Objawia się to bólami i zawrotami głowy, spadkiem koncentracji, a w dalszych stadiach rzadszymi wycieczkami do toalety oraz dużym pragnieniem. Może towarzyszyć temu suchość jamy ustnej oraz brak apetytu. Zatem gdy w ciągu dnia brakuje Ci energii, to sięgnij najpierw po szklankę wody – może się okazać, że filiżanka kawy będzie zbędna!

Wydaje się, że nawodnienie organizmu jest kluczowe przede wszystkim latem, gdy jest gorąco, więcej się pocimy i prowadzimy aktywniejszy tryb życia. Jednak w zimne dni, nasz organizm także zużywa wiele energii, choćby po to, aby utrzymać stałą temperaturę ciała. I mimo że nie czujemy jak woda z nas ucieka, to uwierzcie, pozbywamy się cały czas. Nie widząc tego procesu, tym bardziej powinniśmy zadbać o to, by jej w organizmie nie zabrakło.

Sposób jest prosty: musimy pić wodę. Czy to herbatki, czy zioła, nie ma znaczenia. Musimy pić.

W ramach naszego programu możecie pobrać z grupy ABC Zdrowia na facebooku „Kalendarz Nawyków”, w którym będziemy odhaczać co już zrobiliśmy. Jest to proste narzędzie z jednego powodu: nie mamy skupiać się na kolorowaniu kratek etc., tylko na wykształcaniu nawyków. To zaczynamy!

A więcej o wodzie przeczytacie TU i TU.