Blog

Analiza składu ciała – dlaczego warto?

Analiza składu ciała w skrócie, to po prostu dość rozszerzony proces ważenia… 😉

Wielu z nas raz na jakiś czas staje na łazienkowej wadze i albo oddycha z ulgą albo łapie się za głowę i… postanawia wziąć się za siebie.

Czy jednak masa naszego ciała jest najważniejszym wyznacznikiem naszego stanu zdrowia i kondycji? Absolutnie nie! Dlatego warto raz na jakiś czas poddać się gruntownemu badanie jakim jest właśnie analiza składu ciała.

analiza s-c

Jakie parametry zmierzymy wykonując analizę składu ciała?

* masa ciała

Innymi słowy, ile po prostu ważymy, czy 56 kg czy może 8 więcej.

* nawodnienie organizmu – wyrażane w procentach

Kluczem do zachowania dobrego zdrowia jest zapewnienie odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu, gdyż ponad połowa ciała człowieka to nic innego jak właśnie woda. Dlatego jest to podstawowy czynnik o który powinniśmy zadbać – raz, że proces utraty wody odbywa się w nas ciągle, zatem trzeba ją na bieżąco uzupełniać. A dwa – woda nie tylko reguluje wszelkie procesy życiowe, ale także skutecznie oczyszcza nasz organizm i wpływa na nasze samopoczucie.

Więcej o wodzie przeczytasz w tym wpisie.

Przeciętny zdrowy poziom  % nawodnienia:

* kobiety: 45 do 60

* mężczyźni: 50 do 65 %

* przewidywana wartość masy mięśniowej

Masa mięśniowa obejmuje masę mięśni szkieletowych, mięśni gładkich oraz zawartą w nich wodę.

Wzrost masy mięśniowej, powoduje wzrost ilość spalanych kalorii (energii), gdyż mięśnie w naszym organizmie są jak silnik, napędzający do działania. Dzięki temu wzrasta również BMR (podstawowa przemiana materii), a to korzystnie oddziałuje na zmniejszenie zawartości tkanki tłuszczowej w naszym organizmie. Należy pamiętać, że mięśnie są cięższe od tłuszczu, więc wzrost masy mięśniowej może prowadzić do wzrostu masy całego ciała.

Wykonując analizę składu ciała można skontrolować masę mięśniową z podziałem na segmenty ciała: prawa i lewa ręka, prawa i lewa noga oraz korpus.

* procentowa zawartość tkanki tłuszczowej w całkowitej masie ciała

Tkanka tłuszczowa odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, pełni funkcję ochronną dla narządów wewnętrznych oraz jest istotna dla amortyzacji stawów.

Kalorie (energia) dostarczamy do naszego organizmu wraz z przyjmowanymi posiłkami i napojami. Spalamy je podtrzymując podstawowe funkcje organizmu oraz wykonując aktywność fizyczną. Jednak jeśli dostarczymy do organizmu więcej energii niż potrzebujemy, nie jest ona w pełni wykorzystywana, ale zostaje przechowana w komórkach tłuszczowych. Jej dalsze niewykorzystanie prowadzi do wytworzenia nadmiaru tkanki tłuszczowej, której nadmiar jest szkodliwy dla naszego zdrowia i życia. Utrzymanie odpowiedniej zawartości tkanki tłuszczowej jest niezbędne w profilaktyce chorób serca i innych chorób układu krążenia, a także  cukrzycy typu II. Natomiast zbyt niski poziom tkanki tłuszczowej w organizmie może prowadzić do osteoporoza, u kobiet wpływać na zaburzenie cyklu oraz zagrażać płodności.

body-fat-ranges-adults

Tak jak w przypadku masy mięśniowej, zawartość tkanki tłuszczowej możemy zmierzyć z podziałem na segmenty ciała: prawa i lewa ręka, prawa i lewa noga oraz korpus.

* wskaźnik tłuszczu wisceralnego (tkanka tłuszczowa trzewna)

Tkanka tłuszczowa trzewna znajduje się głęboko w obszarze brzusznym otaczając i chroniąc wszystkie organy wewnętrzne.

Wraz z biegiem lat organizm ma tendencję do zmiany rozkładu tkanki tłuszczowej, koncentrując się w obszarze brzusznym. Nadmierne odkładanie jej w tym miejscu może przyczynić się do powstania niektórych chorób: nadciśnienie, choroby serca, cukrzyca typu II.

visceral-fat-ranges

* masa kostna

Rozwój i utrzymanie zdrowych kości uzyskamy dzięki stosowaniu zbilansowanej diety bogatej w wapń, ale także dzięki regularnej aktywności fizycznej.

Kobiety: Średnia pomiarów masy kości (w kg)

Masa ciała:

  • poniżej 50 kg – 1,95 kg
  • 50 – 75 kg – 2,4 kg
  • powyżej 75 kg – 2,95 kg

Mężczyźni: Średnia pomiarów masy kości (w kg)

Masa ciała:

  • poniżej 65 kg – 2,66
  • 65-95 kg – 3,29
  • powyżej 95 kg – 3,69

* wskaźnik podstawowej przemiany materii (BMR)

Wskaźnik podstawowej przemiany materii (BMR) to minimalny poziom energii, jakiej należy dostarczyć, by organizm mógł prawidłowo funkcjonować w stanie spoczynku, nie obciążając żadnego z układów i narządów. Prawie  70% kalorii jest wykorzystywane właśnie w tym celu! Duży wpływ na BMR ma ilość masy mięśniowej – więcej mięśni – wyższy wskaźnik. Daje to także nadzieję na zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Natomiast niski wskaźnik podstawowej przemiany materii może utrudnić utratę tkanki tłuszczowej i masy ciała.

Badając poszczególne zdrowe osoby, naukowcy zaobserwowali, że wraz ze starzeniem się, wskaźnik przemiany materii zmienia się. Podstawowy wskaźnik przemiany materii wzrasta, gdy dziecko dorasta. Po szczytowym okresie, wieku 16-17 lat, ponownie maleje. Niskie BMR utrudnia utratę masy oraz tkanki tłuszczowej.

* wiek metaboliczny organizmu

Współczynnik ten to porównanie BMR (wskaźnik podstawowej przemiany materii) badanej osoby do średnich z poszczególnych grup wiekowych. Jeżeli wiek metaboliczny jest wyższy niż prawdziwy wiek, oznacza to, że należy popracować nad podstawową przemianę materii. Idealnym rozwiązaniem jest zwiększenie aktywności ruchowej.

* wskaźnik BMI – Body Mass Index 

BMI obliczane jest na podstawie masy [kg] w stosunku do wzrostu do potęgi 2 [m]

Wskaźnik ten wykazuje pewne ograniczenia w indywidualnym podejściu do pacjenta, gdyż nie uwzględnia skłądu ciała badanej osoby, np. ktoś z bardzo rozwiniętą masą mięśniową (a w związku z tym w wyższą masą ciała), może być zakwalifikowana jako osoba otyła. Indeks ten sprawdza się jedynie w standardowych badaniach populacji.

O tym jak przygotować się do analizy składu ciała przeczytasz TU!

grafiki: tanitapolska.pl

foto: pixabay.com