Blog, Olejki eteryczne

Olejki eteryczne dla początkujących!

Olejki eteryczne stosowane są na całym świecie od tysięcy lat. Kiedyś były oczywistym rozwiązaniem, dziś na nowo uczymy się jak korzystać z tak wielkiego dobrodziejstwa natury. Słysząc o olejkach eterycznych często zastanawiamy się, jak zacząć przygodę z nimi? Który olejek będzie dla nas najlepszy w danym momencie, jak nauczyć się używać ich w różnych sferach życia?

Jeśli nie wiesz co zrobić, w którą stronę podążyć, mam nadzieję, że ten wpis Cię zainspiruje!

Moja przygoda z olejkami zaczęła się od zestawu doTerra Intro Kit – 3 olejków eterycznych: lavender, lemon i peppermint. I z czystym sumieniem mogę polecić ten wybór wszystkim stawiającym pierwsze kroki w tym aromatycznym świecie.

DoTerra+Essential+Oil+Intro+Kit

Olejek eteryczny Lavender

Lista zastosowań tego olejku jest długa. Najczęściej kojarzony jako antidotum na skołatane nerwy, ponieważ skutecznie uspokaja, wycisza emocje i ułatwia zasypianie. Jego niebywałą zaletą jest także kojące działanie na podrażnioną skórę, świetnie spisuje się w przypadku oparzeń. Lawenda stosowana jest także jako ratunek dla suchych, łamliwych włosów, hamuje także ich wypadanie.

Polecam także spróbować miodu z kropelką lawendy… niezwykle ciekawy smak! Albo dodać do wypieków!

18119516_1794635170550472_1398183921270893374_nLawenda, obok olejku z kadzidła oraz mięty pieprzowe, jest też dobrym wsparciem w czasie porodu. Mnie towarzyszyła odkąd pojechałam do szpitala i cały czas używamy jej w domu. Nigdy nie byłam fanką lawendy, ale teraz wiem dlaczego: bo nigdy wcześniej nie wąchałam olejku lawendowego. Suszone kwiaty były dla mnie za mdłe…

Nasz kot nie lubi tego aromatu, dlatego jako dostaje małpiego rozumu, to łatwo go sprowadzić na ziemię. Za to doskonale sprawdza się jako pochłaniacz zapachów do kuwety!

Olejek eteryczny Lemon

Olejki eteryczne z cytrusów znane są jako rozweselacze, gdyż poprawiają nastrój. Drugą ich podstawową cechą są właściwości oczyszczające i czyszczące. I to zarówno umysł jak i ciało, ale także… nasze domy. Stosowanie olejku z cytryny wspiera nie tylko nasze trawienie i cały układ pokarmowy, ale korzystnie wpływa także na układ oddechowy. Wspiera organizm w wlce z infekcjami gardła, w tym z suchym kaszlem. Dodając kroplę olejku do szklanki wody zapewnimy sobie poczucie świeżości i energii na cały dzień.

Po zewnętrznym użyciu (na skórę) olejków cytrusowych, należy pamiętać, by unikać ekspozycji na słońce i promieniowanie UV!

Olejek eteryczny Peppermint


21167269_10155706059334314_3725810012585794610_o

Mięta pieprzowa to naturalne rozwiązanie dla problemów żołądkowych. Czy wiecie, że 1 kropla olejku eterycznego Peppermint ma taką moc jak 26 filiżanek herbaty miętowej? Jednak to nie wszystko! Olejek ten pomaga zwalczyć ból głowy (w tym migrenę). Wystarczy jedną kroplę rozetrzeć w dłoniach, wziąć kilka głębokich wdechów (uwaga na oczy!) i rozsmarować na karku. Olejki eteryczne z dodatkiem mięty pieprzowej ponadto doskonale orzeźwiają, świetnie się sprawdzą np. podczas długiej podróży! Olejek ten jest także wsparciem przy infekcjach bakteryjnych, warto używać go także do czyszczenia zębów i płukania jamy ustnej. Ma właściwości antyoksydacyjne.

Naturalnie świetnie się sprawdza w kuchni, szczególnie w połączeniu z… czekoladą! Przepis na ciasto już niebawem! Będziemy je piec także na naszych słodkich olejkowych warsztatach – zapraszamy!

Już dziś zapraszam do następnego wpisu o kolejnych zastosowaniach tych 3 olejków eterycznych!

Informacje tu przedstawiane nie służą diagnozie oraz leczeni żadnych schorzeń, mają charakter wyłącznie edukacyjny.

Potrzebujesz więcej informacji? Śmiało, pytaj!

Przeczytaj także:

Olejki eteryczne na dobry sen

Jak wzmocnić odporność olejkami eterycznymi