Blog, Olejki eteryczne

9 sposobów na mniejszy stres!

Współczesne życie jest stresujące i na dodatek, jak na ironię,  jesteśmy tak zajęci, że nie mamy czasu i siły, by sobie z tym poradzić… Zaczyna to już brzmieć jak banał. Często tłumaczymy się sami przed sobą, że jesteśmy efektywniejsi pracując po presją, że stres nas motywuje. Oczywiście, tak jest, gdy na scenę wchodzi dobry stres „eustress”, który nas motywuje i dodaje sił. Ale czy on towarzyszy nam cały czas? Nie. Dlatego ciągle szukamy rozwiązań na mniejszy stres w swoim życiu – i mówimy tu o tym złym stresie, z ang. „distress”. Gdyż jego nadmiar i duża częstotliwość w naszym życiu, na dłuższą metę na pewno okaże się szkodliwa.

Bez względu na rodzaj stresu z którym się spotykamy, nasze ciała reagują zawsze wyrzutem hormonów i niestety wydzielany jest kortyzol, którego nadmiar może powodować nie tylko przyrost masy ciała (przez zaburzenie metabolizmu i innych funkcji organizmu), gorsze samopoczucie fizyczne, ale także może wywoływać złe uczucia i emocje.

Niestety stresujące sytuacje czy uczucie lęki same nie znikną. I w tej sytuacji radzenie sobie ze stresem jest dla nas kluczowe. Świadome zarządzanie stresem to nic innego jak kilka szybkich i prostych rozwiązań, które zaraz zaprezentuję. Naturalnie ta lista jest otwarta i nie wyczerpuje wszystkich metod na radzenie sobie w kryzysie. Wybierz te, które są dla Ciebie najlepsze i zaproś je do codziennego życia.


Zrzut ekranu 2018-09-27 o 13.46.09

9 sposobów na mniejszy stres

  1. Świadomy oddech przez 2 minuty – spróbuj zastsować ćwiczenie oddechowe 4-7-8. Oddychaj przez nos, wdychając powietrze policzyć do 4, następnie zatrzymaj je w organizmie i policz do 7, a wydychając policz do 8. Powtórz cykl 3 razy. Dzięki temu pomoże to Tobie skoncentrować się na swoim ciele i głębiej oddychać.
  2. Ziołowa herbata – picie ziołowych herbat takich jak melisa, mięta pieprzowa, rumianek, to doskonały sposób na załagodzenie stresu (i nawodnienie organizmu!). Naturalnie do swoich herbat możesz dodać także olejki eteryczne, np. Lavender, Roman Chamomile czy Melissa, które dodatkowo ukoją emocje.
  3. Świeże powietrze – bez względu na pogodę (choć przy ładnej łatwiej) staraj się każdego dnia wyjść na świeże powietrze, by Twoje ciało także troszkę się poruszało. Kontakt z naturą zawsze uspokaja i pomaga spojrzeć na świat z dystansem. Jeśli nie możesz wyjść na zewnątrz, sięgnij po olejek eteryczny Vetiver. Jego aromat uspokaja i uziemia nasze emocje. Odkręć buteleczkę lub nalej kropelkę na dłonie i rozetrzyj, podnieś dłonie do nosa i głęboko oddychaj.
  4. Aktywność fizyczna – sport podnosi poziom endorfin, które poprawiają samopoczucie i pomagają przejść w podniesioną głową przez wyzwania i trudności każdego dnia.
  5. Poranna medytacja – poświęć 10 minut każdego ranka na medytację.  znajdz swój ulubiony czas, miejsce i sposób, tak, abyś poczuł wewnętrzną spójność. Podczas medytacji olejki takie jak kadzidło (Frankincense) pomagają podnieść koncentrację.
  6. Masaż dłoni – badania wskazują, że już kilkuminutowy masaż dłoni może obniżyć poziom stresu. Użyj olejku Ylan-Ylang lub mieszanki Aromatouch z odrobiną oleju kokosowego i daj sobie chwilę relaksu. Zachęcam do zapoznania się z techniką masażu Aromatouch –  AromaTouch Hand Technique.
  7. PastTense® i doTERRA Peace® – zastosuj którąś z tych mieszanek i nanieś je na skronie, nadgarstki czy kark, w momencie gdy potrzebujesz szybko załagodzić uczucie lęku, stresu lub gdy czujesz się niekomfortowo i niespokojnie w jakiejś sytuacji.
  8. Sen –  „wystarczająca ilość odpoczynku zapewnia ciału możliwość odzyskania sił po codziennej aktywności, podnosi energię oraz zmniejsza skutki stresu” (Dr. David K. Hill, doTERRA Chief Medical Advisor). Jeśli masz trudności z zaśnięciem, noc nie jest regenerująca, to na pół godziny przed położeniem się do łóżka rozpylaj mieszankę olejków Serenity lub zażyj ją w kapsułkach.
  9. Wsparcie – to może być kluczowy krok. Nie bój się prosić o pomoc, nie próbuj zmagać się ze wszystkim sam. Czasem rozmowa, uścisk czy uśmiech mogą zdziałać cuda. Otwórz się na ludzi.

Czy masz swoje sposoby na radzenie sobie z trudnymi sytuacjami? A może któryś ze sposobów na mniejszy stres szczególnie Cię zainspirował. Podziel się z nami!

Źródło: 9 Ways to De-Stress

Może Cię zainteresować: