Blog

Z mlekiem czy mała czarna?

Jak co roku na koniec września świętowaliśmy dzień kawy. Kawa zakorzeniona jest w naszym społeczeństwie bardzo mocno, choć do tzw. „kultury picia kawy” krajów poludniowo europejskich jeszcze trochę nam brakuje, ale z każdym łykiem zbliżamy się do nich. Króluje u nas tzw. mała czarna czyli espresso ale też wielu zwolenników ma cafe latte czy cappuccino. 

Kawa, poza aspektem czysto towarzyskim i pobudzającym ma także właściwości, które możemy wykorzystać przy wsparciu naszego organizmu w różnych dolegliwościach. Choć wiadomo – jak ze wszystkim, tak i z kawą – nie można przesadzać. Główny składnik kawy – kofeina, jest najczęściej używanym środkiem pobudzającym na świecie. Znajdziemy ją w wielu produktach, suplementach czy lekach, jako środek na ból głowy, odchudzanie czy preparat pobudzający. Przyjmowanie jej w nadmiernych ilościach może wywołać nerwowość, niepokój, bezsenność, ale także dolegliwości żołądkowe i jelitowe oraz ze strony układu krążenia. Dzieci wykazujące dużą nadaktywność często są ofiarami diety bogatej w dużą ilość kofeiny i innych substancji aktywnych, zawartych m.in. w czekoladzie czy coca-coli.

Na niekorzyść kawy przemawia to, że:

 • wypłukuje wapń i magnez z organizmu
 • odwadnia
 • zakwasza
 • utrudnia wchłanianie żelaza

Ale pamiętajmy, że kawa to jednocześnie źródło:

 • antyoksydantów
 • błonnika
 • witamin z grupy B

Z okazji dnia kawy chcemy Wam przedstawić, co w kawiarniach kryje się za tymi różnymi sformułowaniami typu „latte, affogato czy fredo…”.

Która kawa jest jaka i z czym?

 • espresso– znana jako „mała czarna”, to idealny sposób na szybkie pobudzenie! Ay przygotować espresso potrzebujemy drobno zmielonych ziaren kawy, najczęściej są to różne mieszanki gatunków kawy.  To też doskonała baza do cappuccino czy latte macchiato. Małą czarną serwujemy w specjalnie przeznaczonych do tego filiżankach, podgrzanych przed podaniem i wypełnioną tylko do połowy kawą. Zwykle powinno podać się do tej kawy szklaneczkę wody. I należy wypić ją przed kawą, by przepłukać kubki smakowe, aby w pełni cieszyć się smakiem i aromatem kawy!
 • caffe latte– mleczna i łagodna kawa serwowana w wysokich szklankach z długą łyżeczką. Świetnie komponuje się z syropami smakowymi czy posypkami, dlatego często wybierana jest jako lub do deserów a nie na szybkie pobudzenie. W cafe latte istotna jest kolejność dodatkowych składników. Jeśli wybieramy syrop – musi być on na spodzie szklanki. Zaraz po nim porcja espresso zalana gorącym, spienionym mlekiem. Piankę warto posypać kakao czy cynamonem.
 • cafe mocha (mokka) – to świetny wybór dla fanów czekolady, bowiem ta kawa to nic innego jak połączenie mocne, aromatycznej kawy z gęstą czekoladą. Czekolada może być zarówno gorzka, mleczna a nawet biała. Zamiast gęstej pianki jak w cappuccino czy latte, mokka najczęściej dekorowana jest bitą śmietaną, z ulubionymi posypkami, np. z cynamonu czy kakao. Do serwowania stosuje się wysokie szklanki z grubego szkła, by wyeksponować wszystkie składniki.
 • cafe lungo & americano– obydwa rodzaje kawy bazują na espresso z większą ilością wody. Różnią się tylko objętością oraz sposobem dodania wody. Przy lungo, po uzyskaniu właściwego espresso nadal parzymy tę kawę, dodając stopniowo wodę aż uzyskamy ok. 150 ml. W americano natomiast, do gotowego espresso po prostu dolewamy odpowiednią ilość wody. Kawy te są delikatniejsze w smaku niż mała czarna, ale nadal pozostają aromatyczne.
 • macchiato– kolejna kawa dla wielbicieli mlecznej pianki! Jednak nie pomylmy tego z latte! Bowiem w macchiato najpierw do filiżanki wlewamy gorące mleko, następnie mleczną piankę a na koniec, po ściankach naczynia wlewamy espresso i otrzymujemy  warstwowy napój. Dzięki mleku kawa ta jest delikatna w smaku. Macchciato podajemy w szklankach takich jak latte (250 ml). I naturalnie piankę możemy posypać ulubionym dodatkiem!

I 2 ostatnie: delikatna i z procentem!

 • Irish coffee – czyli irlandzka kawa z dodatkiem irlandzkiej whiskey, choć można ją serwować z innymi trunkami (rum, koniak, sherry czy szkocką whiskey). W skład tego trunku wchodzą: miarka wybranego alkoholu, łyżka cukru trzcinowego, kawa i bita śmietana. Napój ten szybko rozgrzewa organizm, więc dobrze się sprawdzi na nadchodzącą jesień i zimę. Irish coffee podajemy w specjalnych szklankach na nóżce z uszkiem.
 • cappuccino– to połączenie espresso i spienionego mleka, często oprószona kakao lub czekoladą. Włosi jasno określają, że grubość pianki powinna zawierać się między 1 a 2 cm! Cappuccino najlepiej smakuje z filiżanki (150-200 ml) z dodatkiem kruchego ciasteczka lub herbatnika!

Jak często i jaką kawę Wy najbardziej preferujecie?

 

Tekst powstał przy współpracy z Farmą Świętokrzyską.