Olejki eteryczne, Olejki od A do Z

Poczuj miętę! Peppermint, Spearmint…

Peppermint czyli mięta pieprzowa, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych olejków eterycznych. Ten zapach przeszywa cały organizm, gdy tylko odkręcimy buteleczkę. Ma moc skubana. Podobnie jej kumpela Spearmint (mięta zielona), od razu kojarzona z jednymi z gum do żucia. O ile mięta pieprzowa ma niezwykle intensywny aromat (1 kropelka ma moc 25 filiżanek naparu przygotowanego z suszu!), tak zielona jest delikatna, wręcz łagodna.

da3c27665112ecda86ef64153ca25b96

Poczuj miętę i poczuj różnicę!

Obydwa olejki, choć należą do jednej rodziny, wykazują inne właściwości. Mocniejszy aromat mięty pieprzowej oznacza też mocniejsze działanie tego olejku. Zawdzięczamy to głównym składnikom chemicznym takim jak menthone, menthol i eucalyptol (1,8 cineole). Wykazują one działania chłodzące, łagodzące i oczyszczające Natomiast w mięcie zielonej wyróżniamy przede wszystkim carvone mający działanie łagdzące i limonene odpowiedzialny za lepszy nastrój, choć i ona zawiera eucalyptol, ale w znacznie mniejszym stężeniu.  Możemy je stosować zarówno aromatycznie (wdychanie), na skórę (najlepiej z olejem nośnikowym) oraz wewnętrznie.

To co łączy obydwie mięty to fakt, że wyśmienicie radzą sobie z różnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego i układu oddechowego. Odświeżają oddech. Wpływają też na nasze emocje, samopoczucie, jednak każda w trochę innym zakresie. Poznajcie ich właściwości i zastosowania! Ciekawe, która bardziej przypadnie Wam do gustu?

Peppermint & Spearmint – właściwości 4c30a292b44db0de5735f5d37eabc9e3xxl

Wszelkiego rodzaju mięta jest od wieków stosowana w ziołolecznictwie jako jeden z najskuteczniejszych sposobów w łagodzeniu problemów układu pokarmowego oraz wspierania metabolizmu. Stymuluje procesy trawienne a także wpływa korzystnie na przyswajanie składników odżywczych przez organizm. Jest to też skuteczne remedium przy chorobie lokomocyjnej. W celu wsparcia układu pokarmowego najłatwiejszą aplikacją olejków miętowych jest wmasowanie ich w brzuch bądź przyjęcie wewnętrznie, np. ze szklanką ciepłej wody. A gdyby sama mięta była niewystarczająca, to w mieszance ZenGest (imbir, mięta pieprzowa, estragon, koper, kminek, kolendra i anyż), która efektywnie radzi sobie z wieloma dolegliwościami układu trawiennego, na pewno znajdziemy ukojenie. Mięta świetnie sprawdza się też jako dodatek do żywności, zarówno w napojach jak i w daniach wytrawnych i deserach. Jednak nie tylko nasze brzuchy będą wdzięczna za sięganie po miętę. Jak jeszcze działają?

Peppermint jest olejkiem polecanym także przy przeziębieniach. Świdrujący aromat pomaga otworzyć, udrożnić drogi oddechowe, dzięki czemu możemy swobodniej oddychać i szybciej pozbyć się kaszlu czy kataru. W tym celu warto rozpylać miętę pieprzową w dyfuzorze lub rozsmarować kropelkę w dłoniach, przykryć nimi usta i nos i głęboko oddychać. Warto także rozsmarować ten olejek na klatce piersiowej. Wielu znajomych chwali się, że zarówno sama mięta pieprzowa jak i jej obecność w innych mieszankach (np. mieszanka Air) są pomocne dla ich dzieci, które mają problemy astmatyczne. Osobiście takich dolegliwości nie mam, ale cieszę się, że oni mają takie cudowne doświadczenia, którymi się dzielą. Może okażą się przydatne i dla Was?

Podobne właściwości wykazuje też i Spearmint. Polecana jest także przy bolesnych menstruacjach (choć moim zdaniem czysta szałwia Clary Sage lub w mieszance Clary Calm jest najlepsza!), działając rozkurczowo i obniżając poziom bólu brzucha. W takiej sytuacji aplikacja polega głównie na wmasowaniu kropelki w podbrzusze. Skoro mięta zielona (i pieprzowa też!) łagodzi taki ból, to czy przyda się w innych bolących sytuacjach? Na pewno. Dla dzieci to pierwsze remedium przy różnych upadkach, stłuczeniach czy siniakach. Stosowane miejscowo uśmierzają ból. A jak chcecie, by siniaki szybko zniknęły, użyjcie lawendy. W naszym rodzinnym domu największe bólowe-miętowe doświadczenia ma moja mama. Kiedyś nie wyobrażała sobie dnia bez popularnych leków na ból głowy. Dziś nie wyobraża sobie, że mogłaby w takiej sytuacji sięgnąć po coś innego niż kropelka mięty wsmarowana w czoło i kark lub za uszami. Czasem wymienia miętę na mieszankę Past Tense, ale to historia na kolejny wpis dla Was.

Wielu sportowców, zarówno amatorów jak i profesjonalistów ceni sobie miętę w swojej aktywności fizycznej. Nie dość, że łatwiej się oddycha i daje kopa energetycznego przy rozpoczęciu treningu, tak po ćwiczeniach pomaga ciału wrócić do normy. Łagodzi wszelkie przeciążenia czy stany zapalne. Jednak drodzy sportowcy, pamiętajcie, że dla Was mamy też coś specjalnego: Deep Blue! Niebawem będzie o tej mieszance naprawdę głośno!

Chłodzące właściwości mięty. 

Lato przed nami, więc nie raz doświadczycie chłodzących właściwości mięty. Można wypić szklankę chłodnej wody z kropelką olejku, ale… Wtarta w kark sprawia, że poczujecie chłodny (wręcz arktyczny!) powiew wiatru, nawet jeśli temperatura powietrza jest wysoka. Tę właściwość można też wykorzystać, gdy to nie temperatura za oknem jest tropikalna, ale gdy nasze ciało walczy z infekcją i zamiast książkowych 36,6 termometr wskazuje kilkanaście „kresek” więcej. Zanim powiem Wam jak to zrobić, pamiętajcie, że gorączka jest oznaką tego, że organizm próbuje sam poradzić sobie z jakimś problemem, więc pozwólmy mu na to. On wie jak działać i po takiej akcji wyjdziemy z tego silniejsi, a nasza odporność wzmocniona. Dlatego nie zbijajcie temperatury, jeśli jest niższa niż 38,5 st. Wielu lekarzy podaje nawet granicę do zbijania jeszcze wyższą, ale to jest takie minimum. Sama nie pamiętam, kiedy ostatni raz gorączkowałam. Za to Nina (3 l.) miała 2 takie sytuacje. I wtedy w ruch poszła właśnie rozcieńczona mięta pieprzowa: smarowanie jej wzdłuż kręgosłupa i na podeszwy stóp przyniosło jej ogromną ulgę i po takiej walce w nocy wstała jak nowonarodzona.

Świeży oddech i piękne zęby

Zamiast stosować syntetyczne środki do higieny jamy ustnej, w kilka sekund możemy zrobić sobie płyn do płukania. Wystarczy woda i mięta! Czy pieprzowa czy zielona – którą wolicie. Zapewnią one nie tylko świeży oddech, ale także wzmocnią nasze zęby. Czasem warto umyć zęby po prostu sodą oczyszczoną z dodatkiem 2-3 kropelek mięty. Ząbki lubią także olejki takie jak: Lemon, Lime czy TeaTree.

Miętowe olejki eteryczne wykazują właściwości rozprowadzające. Dla zwiększenia i przyspieszenia efektów i działania, często dodaje się je do innych olejków.

Emocje

02af2616c5861553cbf1b32e9d86a74axxlJak każdy olejek, tak Peppermint i Spearmint działają i głęboko wpływają na nasze stany emocjonalne, nastrój. Dodają one nam energii, motywują do działania, ale też uspokajają, szczególnie gdy dopada as złość czy agresja. Dlatego świetnie spisują się za kierownicą. Rozpylenie jej w aucie nie tylko odświeży powietrze, ale także pomoże zapobiec uśnięciu podczas drogi (świetna alternatywa dla napojów pobudzających) i wzmocni koncentrację.
Tę ostatnią właściwość mięty warto wykorzystywać w codziennym życiu. Gdy ciężko nam się na czymś skupić, to roztarcie kropelki peppermint w dłoniach i powdychanie kilkanaście sekund sprawi, że nasza uwaga znów wróci na właściwe tory. Zarówno w pracy jak i w szkole czy przy zadaniach domowych warto tę metodę stosować, by po prostu się nie frustrować, że wszystko dookoła nas rozprasza. Zgadnijcie co mam w dyfuzorze, gdy właśnie tworzę dla Was ten tekst! Tak miętę pieprzową, miętę zieloną i dziką pomarańczę! To też niezastąpiony zestaw przy nauce, bo nie tylko wprowadza w dobry nastrój, ale także obok koncentracji, poprawia pamięć! A jakby dodać do tego jeszcze kropelkę rozmarynu… to uwierzcie, że żadne sprawdziany, projekty i wystąpienia, w których musimy wykazać się pamięcią nie będą już nam straszne. A gdy czeka Was wystąpienie publiczne i czujecie tremę, z pomocą przyjdzie Spearmint – dodaje odwagi, odpędza lęk, wzmacnia poczucie pewności siebie i sprawczości.
Podoba Wam się? Ja jestem wielką fanką, choć teraz, podczas karmienia piersią, muszę dozować sobie miętowe przyjemności, bo olejki te mogą wpływać na zmniejszenie laktacji. Ale w minimalnych ilościach i tak stosuję, bo inaczej bym zwariowała. 😉
Więcej inspiracji do zastosowań mięty znajdziecie TU (klik), TU (klik) i TU (klik). A przepis na pyszne ciasto czekoladowe z nutką mięty czeka na Ciebie TU (klik).
Uwaga: Unikać kontaktu z oczami i innymi wrażliwymi miejscami ciała. W przypadku dostania się olejku eterycznego mięty pieprzowej do oczu przemyj oliwą z oliwek lub innym dostępnym olejem.  Nie używaj wody. Niewielkie ilości olejku miętowego powodują pieczenie, ale nie uszkadzają oczu.
Wszelkie powyższe informacje mają charakter informacyjny, nie przedstawiają metod leczenia. W przypadku stosowania olejków w formie medycznej koniecznie skonsultuj się z wykwalifikowanym naturopatą lub lekarzem.
Żródła: Modern Essentials 11th edition & Advanced Oils Magic & The Essential Life