Olejki eteryczne a płodność. Co i jak stosować?
Coraz częściej dotyka nas, zarówno kobiety jak i mężczyzn problem z niepłodnością lub bezpłodnością. Przyczyn tego stanu jest wiele, ale na szczęście mamy też dużo rozwiązań. Olejki eteryczne a płodność – czy ta naturalna metoda pomoże nam zbliżyć się do upragnionego poczęcia? Działanie których olejków wesprze nas w staraniach się o dzieci?
Jest wiele aspektów, o których musimy pamiętać zmagając się z niepłodnością. Poza zadbaniem o odpowiednią równowagę hormonalną, należy zwrócić szczególną uwagę na emocje – stres, napięcie czy negatywne nastawienie. Powinniśmy także zadbać o stan swojego organizmu, pochylić się nad naszymi nawykami żywieniowymi, a także wzmocnić swoje ciało aktywnością fizyczną. Wiele osób stawiających czoła niepłodności sięga po różne lekarstwa, hormony, które nie zawsze przynoszą pożądane efekty, jednocześnie zaśmiecając organizm chemicznymi substancjami, rujnując portfele i kradnąc czas. Wierzę, że naturalne metody wspierania swojego organizmu często przynoszą lepsze i trwalsze rezultaty.
Olejki eteryczne a płodność – jak mogą działać?
Jest wiele roślin, które posiadają zdolność do wzrostu, stymulacji i regulacji licznych hormonów, za sprawą czystych, silnie skoncentrowanych związków, jakimi są olejek eteryczne. Najczęściej wymieniane hormony, które odpowiadają za zdolność do poczęcia nowego życia to estrogen, progesteron, folikulotropina (fsh), gonadotropina, lutropina, testosteron, oksytocyna i wazopresyna. Naturalnie istnieje wiele innych kategorii hormonów i każdy z nich jest ważny w procesie poczęcia, utrzymania ciąży i urodzenia dziecka, ale wymieniam podstawowe, by nie napisać teraz przypadkiem książki o hormonach… Jednakże bardzo ważne jest, by mieć świadomość, które hormony w naszym organizmie potrzebują szczególnej uwagi (dlatego warto zrobić badania hormonalne), bo ślepe błądzenie i próbowanie „wszystkiego na wszystko” może po prostu nie zadziałać.
Olejki eteryczne a płodność KOBIETY
Wiedząc, na których hormonach należy się skupić, możemy teraz pogadać o niezwykłych olejkach eterycznych oraz sposobie ich użycia. Nie jest to zamknięty przewodnik, ale miejsce, od którego warto zacząć… Do olejków, które stymulując hormony rozrodcze i wspierają płodność należą m.in.:
- Clary-sage (szałwia muszkatołowa) – stymuluje przysadkę, która produkuje estrogen. Razem z geranium sprawdza się jako doskonały tonik na problemy układu rozrodczego. Łagodzi uczucie niepokoju, smutku czy stresu.
- Coriander (kolendra) – stymuluje produkcję wydzielin z pochwy.
- Fennel (koper) – znany z silnego działania estrogenowego, jeden z najskuteczniejszych olejków fitoestrogennych. Reguluje cykle miesiączkowe, szczególnie nieobfite i bolesne.
- Frankincense (kadzidło) – łagodzi napięcie związane z seksualnością oraz koi emocjonalne rany.
- Geranium – ma głęboki, równoważący wpływ na układ hormonalny i reguluje działanie hormonów; symuluje korę nadnerczy.
- Lavender – reguluje system hormonalny oraz korzystnie wpływa na skąpe miesiączki. Korzystnie wpływa na emocje, wyciszając je. Działa synergicznie z geranium i clary-sage.
- Myrrh (mirra) – oczyszcza macicę, reguluje skąpe menstruacje i zawiera fitoestrogeny.
- Ylang ylang – pobudza organy reprodukcyjne i wspiera równowagę hormonalną. Afrodyzjak.
Pozostałe olejki, które wspierają płodność to m.in.: majeranek, oregano, tymianek, eukaliptus, cyprys, melisa, bazylia czy rumian rzymski.
Poza aspektem czysto biochemicznych naszego organizmu, nic tak nie sprzyja poczęciu dziecka, jak dobre nastawienie, równowaga emocjonalna i wzajemne wsparcie partnerów. Zastosowanie olejków eterycznych, m.in. przez wzajemne masaże czy długie pozytywne rozmowy przy aromatach olejków, nie tylko pomoże wzmocnić nasze zdrowie, układ hormonalny i nerwowy, ale pozwoli jeszcze bardziej zbliżyć się do siebie, poznać swoje potrzeby i zbudować nowe więzi. A to, obok zdrowej diety, aktywności fizycznej jest kluczem do stania się szczęśliwą rodziną.
Dieta a płodność – już niebawem!
Informacje tu przedstawiane nie służą diagnozie oraz leczeniu żadnych schorzeń, mają charakter wyłącznie edukacyjny.
Potrzebujesz więcej informacji? Śmiało, pytaj!
Może Cię także zainteresować: