Nadciśnienie – dieta, olejki i ruch
Nadciśnienie tętnicze, obok podwyższonego poziomu cholesterolu i idącej często w parze: nadwagi/otyłości, to ogromny problem i wyzwanie dla dzisiejszego świata i medycyny. Schorzenie to występuje u wielu osób pierwotnie (genetyka), ale wśród coraz większej części populacji pojawia się wtórnie, w wyniku różnego rodzaju chorób (w tym przewlekłych) oraz prowadzenia nieprawidłowego i niezdrowego stylu życia. Kilka dni temu był światowy dzień walki z nadciśnieniem, więc i ja podejmę temat!
Nadciśnienie – jak pomóc sobie dietą?
Statystyki pokazują, że osoby cierpiące na nadciśnienie zwykle jedzą tłusto, słono i dużo. I tu pierwszym krokiem jest unikanie spożycia nadmiernej ilości soli (na rzecz potasu), uregulowanie pór spożywanych posiłków i kontrola wielkości porcji, które jemy. A także eliminacji potraw smażonych, na rzecz gotowanych, pieczonych i duszonych.
Przy nadciśnieniu, w naszym jadłospisie powinny się znaleźć produkty z takich grup:
- warzywa – szczególnie bogate w potas (pomidory, kalarepa, brukselka, liście buraka, szpinak) oraz papryka, rzodkiewka, cebula, czosnek, sałata, brokuły
- owoce – banany, pomarańcze, jabłka, arbuzy, żurawina, cytryna
- pełnoziarniste produkty zbożowe – wszelkiego rodzaju otręby, płatki, kasze, siemię lniane
- nasiona roślin strączkowych, szczególnie białej fasoli
- orzechy, m.in. migdały
- tłuszcze roślinne
Ponadto warto sięgać po produkty bogate także w wapń (fasola, figi, jarmuż, mak, orzechy laskowe, soja) czy magnez (kakao, sezam, pestki dyni, nasiona słonecznika), które skutecznie wpływają na obniżenie ciśnienia krwi.
Nadciśnienie – inne ważne czynniki zdrowego trybu życia
Wiemy, że samą dietą możemy nie osiągnać tak spektakularnych efektów, jak byśmy oczekiwali. Dla organizmu człowieka, uzyskanie i utrzymanie zdrowia i równowagi opiera się na kilku przesłankach. Przy stwierdzonym nadciśnieniu, obok zbilansowanego i zdrowego jadłospisu, należy pamiętać o:
- uregulowania masy ciała,
- zwiększeniu aktywności fizycznej (ale stopniowo!)
- eliminacji palenia papierosów,
- racjonalnym spożyciu alkoholu,
- pozytywnym nastawieniu.
Nadciśnienie – olejki eteryczne
Doskonale wiecie, że wszystko co naturalne jest bliskie mojemu sercu. Dlatego też, zamiast po środki farmakologiczne w pierwszej kolejności sięgam po zdrowe jedzenie i olejki eteryczne. Wśród olejków, które mogą pomóc nam wyregulować zbyt wysokie ciśnienie, znajdują się:
- marjoram
- ylang-ylang
- eucalyptus
- lavender
- clove
- wintergreen
- geranium
- lemongrass
Jak ich używać?
Po 3 kropelki olejku z majeranku i yang-ylang dodajemy do wanny i urządzamy sobie taką aromatyczną kąpiel 2 razy w tygodniu.
W 2 łyżkach oleju nośnikowego rozcieńczamy 10 kropelek ylang ylang i po 5 olejków: majerankowego i z cyprysa (cypresss). Taką mieszankę wsmarowujemy ponad sercem i w punktach refleksologicznych na lewej stopie i/ lub lewej dłoni.
Mieszamy 5 kropelek geraniu, 8 kropelek trawy cytrynowej (lemongrass) i 3 krople lawendy w 2 łyżkach oleju bazowego i smarujemy miejsce nad sercem oraz punkty refleksologiczne na lewej stopie i/ lub lewej dłoni.
Aby wesprzeć proces obniżania ciśnienia olejki te w różnych konfiguracjach stosujemy aromatycznie i na skórę. Wyjątkiem jest olejek z goździka (clove), gdyż przy tym schorzeniu używamy go wyłącznie zapachowo.
Cytrusy – jak zwykle zaskakują
Ciekawymi olejkami są olejek Lemon i olejek Lime, pozyskiwane ze skórek tych cytrusów. Działają one regulująco na ciśnienie w obydwie strony: mogą pomóc je zarówno obniżyć, jak i podnieść. Stosujemy je wówczas aromatycznie (rozpylamy w dyfuzorze, wąchamy z buteleczki) lub na skórę – wmasowujemy ponad sercem lub w punkty refleksologiczne na stopach i dłoniach. Możemy także użyć ich wewnętrznie – albo kropelkę pod język albo w kapsułce lub z wodą. Pamiętajmy, by po zastosowaniu olejków cytrusowych na ciało, unikać ekspozycji na słońce przez 12 godzin po aplikacji.
Zbyt niskie ciśnienie? Na to też mamy olejek!
Natomiast olejkami, rekomendowanymi dla osób ze zbyt niskim ciśnieniem, są:
- rosemary
- blue tansy
Obydwa te olejki stosujemy przez rozpylanie w dyfuzorze lub bezpośrednie wąchanie z buteleczki. Ponadto pojedynczo lub w parze, rozcieńczamy z olejem nośnikowym i tak jak w przypadku nadciśnienia stosujemy na punkty refleksologiczne na dłoniach i/lub stopach oraz w nad sercem.
Informacje dotyczące zastosowania olejków pochodzą z książki „Modern Essentials”.
Jeśli zadbamy o te wszystkie czynniki, to na pewno zauważymy poprawę zarówno na ciele jak i na duchu! Jeśli jednak nie, to nadciśnienie może prowadzić do rozwoju miażdżycy, zwiększenia ryzyka zawału serca czy niewydolności nerek. Co wybieracie?