Blog

Jak emocje i stres wpływają na zdrowie?

Czy emocje, stres, zmęczenie mają wpływ na nasze zdrowie, metabolizm i ogólne funkcjonowanie organizmu? Wszyscy wiemy, że mają – i to nie małe znaczenie, choć nie do końca zdajemy sobie sprawę jak to wszystko działa. Zachęcam do lektury i do spojrzenia do swojego wnętrza i pozwolenie sobie na relaks.

Równowaga organizmu, inaczej zwana homeostazą to stan, w którym wszystko jest na swoim miejscu. Mimo, że składamy się z wielu układów, organów, narządów to funkcjonujemy jako jedna całość. Gdy coś dzieje się z układem pokarmowym to jednocześnie odczuwają to inne układy: odpornościowy, nerwowy czy hormonalny. Dlatego tak istotne jest, aby owa równowaga została zachowana.

Negatywne emocje są związane z wysokim poziomem kortyzolu, tzw. hormonu stresu. Gdy jego poziom w ciągu dnia nie spada (a powinien!), to wzrasta nam poziom insuliny. Jak jest jej za dużo, to tę niespożytkowaną energię organizm zamienia na tłuszcz. Stres wpływa także na zaburzenia produkcji kwasów i enzymów trawiennych. A wiemy, że jak coś się nie strawi, to zalega i fermentuje i objawia się jako wzdęcia, gazy, a także sprawia (za sprawą spowolnionego metabolizmu), że tyjemy.

Dlatego tak istotne jest, aby zachować spokój i pozytywne emocje.

Czasem po prostu wystarczy poleżeć i popatrzeć w sufit… albo lepiej w niebo 😉

seals-902509_1920

Lub poczytać książkę…

teddy-bear-2855982_1920

Każdy z nas ma wiele sposobów na relaks: muzyka, taniec, czytanie, spacer, sport, zanurzenie się w fotelu z gorącym kakao, medytacja, masaż. Ilu ludzie, tyle rozwiązań. Jednak znikoma część z nas pozwala sobie na zatrzymanie się i odpoczynek, bo… odpoczynek to strata czasu, bo trzeba posprzątać, ugotować, zrobić zakupy, odpowiedzieć na maile. Takich zadań – wymówek mamy tysiące! Choć często zapominamy jak dużo czasu marnujemy zajmując się tym, co nic nie wnosi do naszego życia. Warto sobie to uświadomić (choć może być bolesne) i uczciwie spojrzeć na to, co jest dla nas najważniejsze i czy faktycznie traktujemy to priorytetowo, czy jednak to pusty frazes.

W drugiej części naszego programu kształtowania i utrwalania nawyków #nawykownia zajmiemy się naszym wnętrzem, naszymi potrzebami. Będziemy uczyć się odpoczywać. Każdego dnia będę zachęcała do tego, aby wygospodarować choć kilka chwil dla siebie. I uwierzcie, szybko przekonacie się, że świat się nie zawali gdy coś odpuścimy, że dając sobie chwile na relaks zdążymy też odhaczyć codzienne obowiązki i nikt na tym nie ucierpi. I przede wszystkim przygotujemy organizm do tego, aby lepiej funkcjonował i metabolizował składniki pokarmowe. Bowiem część trzecią poświęcimy zdrowemu odżywianiu.

Zapraszamy do naszej grupy ABC Zdrowia!