Blog, Olejki eteryczne

Czarny pieprz -prawdziwe cudo!

Czarny pieprz to jedna z najczęściej używanych przypraw w naszych domach. Używamy go intuicyjnie i wcale nie zastanawiamy się nad tym, co on takiego w sobie kryje. I jak dzięki jego stosowaniu możemy wesprzeć nasze zdrowie.

Czarny pieprz pierwotnie wywodzi się z Indii, gdzie był uprawiany właśnie dla tych małych ziarenek. Po ich wysuszeniu i fermentacji trafiają na nasze stoły dodając pikantnego smaku potrawom. Znajdziemy w nim witaminę C i K, ale także żelazo, potas czy mangan, jednak dziś chcemy przyjrzeć się zupełnie innemu składnikowi pieprzu. Piperyna, która nadaje wyraźny ostry smak ma wiele zdrowotnych zastosowań. Sprawdźmy to!

pepper-1292575_960_720

Właściwości zdrowotne pieprzu

Wśród wielu zdrowotnych właściwości pieprzu możemy wymienić:

  • wspieranie procesów trawiennych – zastosowanie pieprzu w diecie przyspiesza proces trawienia. Dzięki temu nie męczą nas zaparcia czy kolki i nie dokuczają nam gazy jelitowe
  • oczyszczanie organizmu – pieprz nas mocno rozgrzewa przez co wzmaga pocenie się, które ułatwia usuwanie toksyn z organizmu
  • pieprz na przeziębienie – czarny pieprz pomaga w udrożnieniu górnych dróg oddechowych; ma działanie wykrztuśne. Doskonały przy zapaleniu zatok czy oskrzeli ale także w walce ze zwykłym katarem.
  • przeciwutleniacz – rozprawia się z wolnymi rodnikami, naprawia szkody, które wyrządziły. Dzięki temu kompleksowo ochrania nasz organizm.
  • a co z odchudzaniem? – pieprz polecany jest nie tylko osobom pragnącym zrzucić kilka kilogramów, ale także sportowcom – podkręca metabolizm! Ponadto, nie wchodząc w szczegóły genetyki…) blokuje powstawanie nowych komórek tłuszczowych.

Piperyna sprawia, że nasz organizm lepiej i efektywniej sobie radzi z przyswajalnością witaminy C oraz witaminy A (w tym betakarotenu) oraz selenu.

Czarny pieprz w kosmetykach?

Poza działaniem stricte zdrowotnym bazującym na spożywczym zastosowaniu pieprzu, możemy skorzystać z jego cudownych właściwości także do pielęgnacji ciała i skóry. Pieprz wykazuje złuszczajace (jak peeling) i wybielające działanie na skórę. Dodany do szamponów i odzywek d włosów zapobiega powstawaniu łupieżu.

black_pepper_fruit_1400x

Olejek eteryczny z czarnego pieprzu

Olejek z czarnego pieprzu wykazuje dużo właściwości przy zewnętrznym jak i wewnętrznym stosowaniu. Możemy dodać go do gotowania, by podkręcić smak potraw. Ale także, przy sezonowym spadku formy, idealnie sprawdzi się przy kaszlu czy katarze, między innymi wąchając z buteleczki czy rozpylając w dyfuzorze. W taki też sposób możemy pomóc sobie w sytuacjach stresowych, gdy nęka nas niepokój – ten zapach nas uspokoi. Olejek ten jest także silnym przeciwutleniaczem.

A na koniec ciekawostka… olejek eteryczny z czarnego pieprzu stosowany jest przy wspieraniu w procesie rzucania… palenia! Należy zanurzyć wykałaczkę w olejku i przegryzać ją, gdy palacza dopada głód tytoniowy.