Blog

Jak mrozić warzywa i owoce?

Sezon warzywno-owocowy w pełni, więc aby go najlepiej wykorzystać, warto pomyśleć nie tylko o bieżącej konsumpcji, ale także o tym jak zachować tę świeżość i smak na dłużej, czyli: jak mrozić warzywa i owoce?

Zamrażanie to najmniej inwazyjny proces przechowywania żywności. W wyniku działania bardzo niskiej temperatury warzywa i owoce nie tracą swoich cennych właściwości (witamin i minerałów), oczywiście jeśli mrozimy je w odpowiedni sposób. Ponadto nadal smakują wyśmienicie i zachowują swój pierwotny aromat i wygląd. Co więcej, domowe mrożonki są wolne od konserwantów, dzięki czemu o każdej porze roku możemy cieszyć się wysokiej jakości produktami.

Do mrożenia nadają się niemalże wszystkie warzywa, z wyjątkiem sałaty, rzodkiewki, czosnku i cebuli. Podstawową zasadą jest wybór świeżych, nieuszkodzonych produktów.

Jeśli Wasza lodówka ma funkcję „szybkiego zamrażania” warto z niej skorzystać. Dzięki temu tworzące się małe kryształki lodu nie naruszają struktury produktu, chroniąc przed utratą cennych składników mineralnych.

W kwestii technicznej, warto pamiętać o temperaturze mrożenia – dobrze, jeśli jest to minimum -18°C. Naturalnie wszystkie owoce i warzywa myjemy, obieramy i suszymy. Warto także przed zasadniczym mrożeniem schłodzić produkty w lodówce – oczywiście w gotowych już, opisanych (z datą mrożenia!) pojemnikach czy szczelnych torebkach.

A jak przygotować poszczególne owoce i warzywa do mrożnia?

 • małe owoce jagodowe, czyli: czarne jagody, porzeczki, maliny, jeżyny, truskawki, poziomki mrozimy w całości, po usunięciu szypułekraspberry-1953000_1920
 • z owoców usuwamy pestki: wiśnie i czereśnie drylujemy, a np. morele, śliwki czy brzoskwinie kroimy na pół, bądź na ćwiartki i usuwamy środek
 • ogórki, np. na mizerię obieramy i kroimy w plasterki
 • pomidory można mrozić w całości, jeśli są twarde i dojrzałe
 • kalafior i brokuł dzielimy na różyczki
 • z brukselki usuwamy zewnętrzne liście
 • fasolkę szparagową pozbawiamy końcówek i kroimy na drobne kawałki
 • szpinak i szczaw blanszujemy, następnie schładzamy i dokładnie suszymy
 • bób warto 2-3 minuty pogotować na parze i następnie wystudzić (choć można z nim także nic nie robić)
 • seler, buraki, marchew i pietruszkę kroimy w drobne kawałki (słupki, kostka plastry), blanszujemy 2 minuty i płuczemy zimą wodą
 • dojrzałą dorodną cukinię pozbawiamy nasion i kroimy na kawałki; nie wymaga blanszowania
 • z papryki wystarczy usunąć gniazda nasienne
 • liście kapusty: włoskiej, białej i czerwonej blanszujemy; czerwoną z dodatkiem octu
 • porowi wystarczy, gdy zostanie pokrojony w mniejsze kawałki
 • zioła, koper czy natkę, po umyciu i suszeniu siekamy. Należy pamiętać by w pojemniczku dokładnie je ubić, by po mrożeniu móc bezpośrednio wyskrobywać je do potraw.

Większość owoców i warzyw może spędzić w zamrażalniku nawet 8-10 miesięcy. Wyjątek stanowią ogórki, papryka, pomidory, koperek i natka, które powinny być zjedzone w ciągu pół roku.

Warto nie tylko wiedzieć jak mrozić, ale także jak rozmrażać, by produkty nie straciły swoich cennych właściwości.

Podstawową zasadą jest, aby nie rozmrażać warzyw i owoców w długotrwałym procesie, w temperaturze pokojowej. Należy je po prostu wrzucić do wrzącej wody lub ugotować na parze. Owoce, które posłużą do przyrządzania ciast czy kompotów nie powinny być w ogóle rozmrażane, bo tracą swoje właściwości. Można śmiało wykorzystać je zamrożone! Natomiast te, które będą zjedzone na surowo, powinniśmy rozmrażać kilka godzin w lodówce i dopiero na około godzinę przed podaniem, w temperaturze pokojowej. Dzięki temu zachowają swój aromat i nie utracą witamin, szczególnie witaminy C. Z zamrożonych owoców możemy wyczarować pyszne, doskonale chłodzące w upalne dni zimne koktajle i sorbety!

Mimo, że do zimy jeszcze daleko, warto zadbać o to, aby w samym jej środku poczuć trochę lata!