Blog

Orzechy – czy warto jeść i dlaczego tak?!

Tłuszcze w diecie pełnią niezwykle ważne role i bynajmniej nie są odpowiedzialne za plagę nadwagi i otyłości (tak, to cukier!). Jednym ze zdrowych źródeł tłuszczów są orzechy. Różnią się one nie tylko smakiem, czy wyglądem, ale także właściwościami. Przeczytajcie, po które kiedy warto sięgnąć! Dodam tylko, że z uwagi na swoją kaloryczność, nie powinny być zjadane hurtowo! Tylko jako drobna przekąska.

Migdały – zawierają najwięcej ze wszystkich orzechów witaminy E, która spowalnia procesy starzenia się organizmu. Znajdziemy w nich także takie minerały jak wapń, potas, cynk czy magnez. Są ponadto źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, kwasu foliowego i flawonoidów. Obok zdrowych tłuszczów pełne są także białka! Duża zawartość błonnika, w połączeniu z niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, obniża wchłanianie glukozy w jelitach (a tym samym we krwi). To ważna i dobra wiadomość dla cukrzyków! Migdały są także nieocenionym wsparciem przy schorzeniach gastrycznych (refluks, pieczenie w żołądku, wzdęcia), bowiem zobojętniają kwasy żołądkowe. Polecane są także kobietom w ciąży, bowiem osłabiają mdłości i zgagę. Zawierają także tryptofan, niezbędny aminokwas, dzięki któremu w naszym organizmie wytwarza się serotonina – hormon szczęścia. Kluczowy w leczeniu m.in. depresji. Tym, dla których migdały są za twarde polecamy pyszny krem migdałowy!

almonds-768699_960_720

Orzechy włoskie – znane są z właściwości łagodzących stany zapalne i ból, co wiązane jest z wysoką zawartością kwasów tłuszczowych omega-3. Nawilżają płuca, przynosząc ulgę podczas kaszlu i świszczącego astmatycznego oddechu. Orzechy włoskie zawierają antyoksydanty, które korzystnie wpływają na układ krwionośny. A dzięki dużej zawartości witamin z grupy B dbają także o układ nerwowy. Warto je także spożywać w przypadku zaburzeń żołądkowo-jelitowych – występujące w nich garbniki działają jako środek ściągający. Ich liście wykorzystywane są także w produktach kosmetycznych, zmniejszają potliwość stóp i dłoni.

Orzechy laskowe – tak jak większość orzechów są bardzo dobrym źródłem wszystkich witamin z grupy B (poza B12), a w szczególności witaminy B1, która odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i pokarmowego, gojenie się ran i procesy metaboliczne zachodzące w komórkach; oraz witaminy B6 będącej koenzymem dla licznych enzymów biorących udział m.in. w przemianach aminokwasów, procesach trawienia i przyswajania białek, poprawia koncentrację i uwagę. Spośród licznych minerałów znajdziemy w nich miedź, zapobiegającą anemii i działającą antyoksydacyjnie; a także magnez niezbędny w walce ze stresem, bezsennością. Obowiązkowo powinni po nie sięgać wszyscy kawosze, gdyż kawa niestety wypłukuje ten pierwiastek z organizmu.

Orzechy brazylijskie – doskonale wpływają na: pracę serca i całego układu krążenia, a to za sprawą składu tłuszczów w nich. Ich spożycie korzystnie wpływa na układ nerwowy – wzmacniają koncentrację, zmniejszają zmęczenie oraz pomagają zwalczyć stres. Zaleca się spożywać je po operacjach i zabiegach, bowiem  przyspieszają regenerację skóry. Dzięki wysokiem stężeniu kwasu oleinowego są naturalną barierą ochronną dla naskórka, chronią także skórę przed nadmierną utratą wody.  Jednak najbardziej znane są z występowania w nich selenu – to jedno z najbogatszych źródeł tego pierwiastka. Selen jest odpowiedzialny za prawidłowy przebieg wielu procesów fizjologicznych i biochemicznych zachodzących w organizmie człowieka. To silny przeciwutleniaczem i razem z witaminą E pełni ochronną rolę przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Jest niezbędny do prawidłowej syntezy, aktywacji i metabolizmu hormonów tarczycowych. Odgrywa rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego.

brazil-nut-638972_960_720

Orzechy nerkowca – pochodzą z Ameryki Południowej i w przeciwieństwie do pozostałych orzechów nie są twarde, a wręcz delikatne i kruche, dzięki czemu prawie każdy może cieszyć się ich niezwykłym smakiem. Orzechy nerkowca to bogate źródło jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Wspierają pracę serca i funkcjonowanie układu krążenia. Obecne w nich przeciwutleniacze odgrywają ważną rolę w profilaktyce antynowotworowej. Zawierają sporą ilość białka. Wśród witamin i minerałów znajdziemy: witaminy A, D, E, wapń, fosfor, miedź, potas, żelazo oraz sód – wspierają one prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Orzechy macadamia – uprawiane głównie w Australii, choć można je spotkać i na Hawajach. Należą do grupy orzechów o najwyższych właściwościach odżywczych. Charakteryzują się lekko kremowym smakiem, dlatego najchętniej wykorzystywane są do przyrządzania deserów (kremy) jak i pieczenia ciast i ciasteczek. Naturalnie wybornie smakują także surowe. Ponadto, pozyskuje się z nich olej. Do prozdrowotnych właściwości zaliczymy: działanie wspierające serce i układ krwionośny, obniżenie cholesterolu. Dzięki zawartości żelaza poprawiają obraz krwi i zapobiegają niedokrwistości.

macadamia-nuts-1098170_960_720

Orzechy ziemne (arachidowe) – znane jako fistaszki są… zaliczane do roślin strączkowatych! Orzechy arachidowe zawierają dużą ilość białka, więc są dobrym rozwiązaniem dla wegan i wegetarian. Niestety są bardzo silnym alergenem. Są doskonałym wsparciem dla osób chorujących na depresję czy nerwicę, powiem zawierają dużo tryptofanu – aminokwasu odpowiedzialnego za produkcję serotoniny (hormon szczęścia). Fistaszki są cennym źródłem witamin z grupy B, odpowiedzialnych m.in. za sprawne funkcjonowanie układu nerwowego. Znajdziemy w nich także witaminę E, kwas foliowy, magnez, fosfor, mangan, cynk, żelazo czy selen. Spożywanie orzechów ziemnych może korzystnie wpłynąć na kontrolę masy ciała, ale także zapobiegać chorobom serca, chorobie Alzheimera czy rozwojowi komórek nowotworowych.

Orzechy pistacjowe – jedne z orzechów o stosunkowo niskiej kaloryczności, a nadal pełne wartości odżywczych. Znajdziemy w nich witaminy z grupy B, witaminę E (w postaci tokoferolu – witamina młodości), potas, żelazo, fosfor, magnez czy miedź. Cenione są za za obecność przeciwutleniaczy i właściwości antyoksydacyjne. Pistacje wskazane są osobom ze schorzeniami wzroku, bowiem zawierają luteinę oraz zeaksantynę, korzystnie działające na procesy widzenia. Obecny w orzechach nich błonnik wspomaga pracę jelit i utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Mam nadzieję, że teraz już nie macie wątpliwości co do zdrowych tłuszczów i codziennie kilka orzechów stanowi Waszą przekąskę!

Tekst powstał przy współpracy z Farmą Świętokrzyską!