Clove – olejek z goździków
Olejek z goździków – Clove (Eugenia caryophyllata) to niezwykle intensywny i w zapachu i w działaniu olejek. Pozyskiwany jest z drzew rosnących na wschodnim wybrzeżu Madagaskaru. Od wieków goździki i siłą rzeczy olejki w nich zawarte były używane w wielu dolegliwościach, m.in. na skórne infekcje, problemy gastryczne czy nawet w czasie porodów. Legenda głosi, że oczekujący na audiencję u chińskiego cesarza obowiązkowo musieli rzuć goździki lub wspierać się olejkiem z nich, bowiem działa on na nieświeży oddech. Zatem aby nie urazić czy nie rozgniewać jego wysokości, zabieg ten był koniecznością.
Jestem ciekawa Waszych doświadczeń goździkowych. Czy pomagają na ból zęba? Czy jednak są tylko aromatyczną ozdobą dla świątecznych pomarańczy?
Jak dziś stosować olejek z goździków? Jakie wykazuje właścowości? Zapraszam do lektury!
Aplikacja olejku goździkowego
Olejek goździkowy jest olejkiem bardzo mocnym. Jego piękny aromat może być czasem drażniący. Dlatego trzeba pamiętać o podstawowych zasadach jego aplikacji.
- stosując na skórę zdecydowanie go rozcieńczamy. Na jedną kroplę olejku wystarczy 1 kropla oleju nośnikowego (dowolny tłuszcz, najlepiej naturalny/ jadalny, a nie syntetyczny). Tak rozcieńczony olejek możemy nakładać na miejsca wymagające wsparcia oraz stosować profilaktycznie.
- rozpylając w dyfuzorze warto łączyć go z innymi aromatami. Wdychając prosto z buteleczki czy właśnie dyfuzora może podrażnić błonę śluzową nosa. Olejek Clove pięknie komponuje się z takimi olejkami jak, m.in.: bazylia, bergamotka, cynamon, grejpfrut czy cytrusy i ylang ylang.
- wewnętrznie/ doustnie stosujemy go mieszając jedną kroplę pod językiem lub przyjmując w kapsułce. Naturalnie możemy dodawać go do aromatyzowania napojów, dań i deserów.
Olejek z goździków – typowe właściwości
Jak wiecie, olejki eteryczne wykazują bardzo dużo różnych właściwości. I im więcej uwagi, czasu i badań się im poświęca, to odkrywamy coraz to nowe działanie ich poszczególnych komponentów na nasz organizm. Uwielbiam czytać do poduszki „Modern Essentials” oraz „Advanced Magic Oils” – dwie encyklopedie, z których chłonę wiedzę o działaniu olejków, a później, w miarę potrzeby sprawdzam to na sobie oraz pomagam innym. I gdy otwieram te książki na stronie „Clove”, to widzę, że olejek ten wykazuje takie właściwości:
- przeciwbólowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, antyseptyczne. Jest także silny antyoksydantem i stymuluje działanie układu immunologicznego. A jego najpowszechniejsze zastosowania wspierają:
- dysfunkcje tarczycy, układ koszty i zęby, pamięć, równowagę hormonalną czy detoks.
Jak używać na codzień?
Chciałabym się podzielić z Wami naszymi doświadczeniami z olejkiem goździkowym, a także przytoczyć pomysły na używanie go na codzień, zaczerpnięte z literatury.
W porze jesiennej, gdy potrzebujemy otulenia, ciepła i dobrego nastroju, olejek z goździka jest naturalnym wyborem do stworzenia cudnych mieszanek do dyfuzora. Koniecznie spróbujcie połączenia z imbirem i cynamonem – w Waszym domu będzie wtedy nie tylko świątecznie, ale cudowne jak w ulubionej kawiarni!
Aby zadbać o czyste powietrze, do dyfuzora warto dodać po 3 krople goździka i drzewa herbacianego, złamane 1 kroplą olejku Cinnamon Bark. Jeśli chcecie sobie zrobić poranek i za tym cały dzień, to 3 krople goździka połączenie z trzema kroplami mieszanki Elevation oraz z 2 kroplami mięty pieprzowej. Połączeń jest mnóstwo, zachęcam do eksperymentów! Wdychanie goździka także wspierająco działa na:
- pamięć
- równowagę hormonalną
- infekcje wirusowe i grzybicze
- metabolizm
Dobrym nawykiem jest spożywanie olejku wewnętrznie. Można rozpuścić go w łyżeczce miodu i dodać do poranej wody, herbaty czy mleka. Dzięki temu nie tylko zadbamy o wsparcie układu pokarmowego, szczególnie w zakresie trawienia, ale także dostarczymy do organizmu silnych przeciwutleniaczy. Spożywanie doustne wpływa także na oczyszczanie organizmu, szczególnie wątroby (W tym celu warto też wpasowywać go po rozcieńczeniu w okolice wątroby) oraz układ krwionośny. Zapraszam też na nasze czwartkowe spotkania o 18:30 do Merano w Otwocku, gdzie w ofercie znajdziecie pyszne koktajle, w tym właśnie z olejkiem goździkowym.
Legenda o cesarzu nie jest wcale bajką, bowiem goździki faktycznie działają korzystnie na zęby. Zarówno łagodząc ból (choć nie zastąpią wizyty u stomatologa), usuwając nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. W tym celu można masować dziąsła rozcieńczonym olejkiem, zakraplać go na szczoteczkę przed myciem oraz dodać do płynu do płukania jamy ustnej.
Po intensywnym dniu, nie tylko w kontekście sportowym, Clove możemy użyć do rozluźnienia bolących i napiętych mięśni. W tym celu rozcieńczamy go i masujemy. Aplikacja na ciało stosowana jest także, gdy chcemy pozbyć się odcisków – wówczas zmienione miejsce traktujemy olejkiem, tu ważna jest regularność zabiegu (kilka razy dziennie). Tak samo postępujemy przy brodawkach i ranach. Ciekawostką jest, że stosowanie tego olejku na język (kropelka na poleci masujemy na języku) ma stłumić pragnienie sięgania po wyroby tytoniowe. A aplikacja z tyłu języka dodatkowo może przynieść ulgę przy łaskoczącym, drapiącym kaszlu.
Gdzie znajdziemy olejek z goździków?
Olejek ten jest składnikiem kilku mieszanek. Jedną z nich jest znany i kochany On Guard – strażnik naszej odporności. Znajdziemy go także w radosnej, pozytywnej mieszance Cheer. Naturalnie występuje też w świątecznych olejkach takich jak Harvest Spice oraz Holiday Joy. Na szczególną uwagę zasługuje jego obecność w mieszance DDR Prime. To naturalny wybór, gdy chcemy stawić czoła stresowi oksydacyjnemu. Tu szczególnie wykorzystywane są właściwości przeciwutleniające goździka.
Używacie już tego olejku? Lubicie go samodzielnie czy w gotowych lub własnych mieszankach? Koniecznie podzielcie się swoimi doświadczeniami!
Do 15 października 2020 członkowie doTERRA mogą otrzymać olejki z goździka za darmo, składając zamówienie lojalnościowe za 125pv. Jeśli dopiero w październiku dołączysz do naszej olejkowej rodziny z mojego polecenia, koniecznie zapytaj o próbkę tego olejku! Mój gratis przeznaczam dla Was!
*Informacje podane na podstawie Modern Essentials 12th edition & Advanced Magic Oils. Nie służą diagnozowaniu, leczeniu żadnych schorzeń, mają charakter poglądowy i edukacyjny.