Blog

Czemu gruszka to naturalny owocowy wybór jesienią?

Przyszła jesień a wraz z nią sezon na jabłka, gruszki, winogrona czy śliwki. I oczywiście całoroczne cytrusy z całego świata. I o ile po jabłka czy śliwki sięgamy wręcz odruchowo, tak ze zdrowotnych właściwości gruszki nie wszyscy chcą korzystać, tłumacząc się, że przecież gruszka jest ciężkostrawna. I tak i nie. Zaraz sobie wszystko wyjaśnimy!

Aby uniknąć wzdęć po spożyciu gruszki wystarczy… obrać je ze skóry! A jeśli towarzyszą nam dodatkowe schorzenia ze strony układu pokarmowego, jak np. drażliwe jelito, to po prostu dodatkowo trzeba wybierać dojrzałe, miękkie owoce. Zawsze można je po lekkim podduszeniu zblendować i zjeść jako mus. Poza nietolerancją czy alergią trudno znaleźć chorobę, w której trzeba byłoby unikać gruszek. Niski indeks glikemiczny gruszek pozwala na ich spożycie także przez cukrzyków!

Skoro kwestię ciężkostrawności mamy rozwiązaną, pora wyjawić co gruszka w sobie kryje…

pear-2533194_1920

Zaczniemy od najbardziej popularnych składników, czyli: witaminy! Mamy tu witaminę C oraz rozpuszczalne w tłuszczach witaminy: A, E. K, a także witaminy z grupy B. Zatem jest to arsenał nie tylko budujący i wspierający odporność, ale dbający także o nasz układ nerwowy i zdrowie psychiczne.

Z dostępnych, popularnych minerałów gruszka proponuje nam: wapń, żelazo, cynk, fosfor czy kwas foliowy. Jest tu także potas wspierający obniżanie ciśnienia krwi oraz czyszczący i nerki i żyły. Znajdziemy tu też niemało błonnika, który przyspiesza trawienie i reguluje metabolizm glukozy.

Z rzadziej spotykanych minerałów w gruszce występują: bor i jod:

  • bor dba o to, byśmy nie tracili z naszych kości wapnia, a ponadto dobrze wpływa na pracę mózgu;
  • niedobór jodu może u dorosłych upośledzać funkcje rozrodcze czy prowadzić do niewydolności tarczycy. Dzieciom jod jest niezbędny do poprawy zdolności uczenia się i prawidłowego wzrostu. Nie dajmy sobie wmówić, że wystarczy nam spożywać jodowaną sól, która przecież jest drogą m.in. do nadciśnienia.

Chyba teraz już nikt nie ma wątpliwości, że zdecydowanie warto sięgać po gruszki! 🙂

A w następnym wpisie – przepyszne musy gruszkowe!