Blog

Rozgrzewający cynamon? Jakie inne zastosowania ma ten olejek eteryczny?

Przyszła zima, idą święta, więc cynamon po prostu musi pojawić się w naszej kuchni. Nie tylko do szarlotki czy pierniczków, ale do wielu, wielu innych potraw. I nie tylko dlatego, że pięknie pachnie i podkreśla smak. Ale przede wszystkim z tego prostego powodu: jest zdrowy!

Cynamon otrzymuje się z wysuszonej kory cynamonowca cejlońskiego. Albo kupimy go już sproszkowany albo w rdzawych rulonikach kory. Jego smak jest korzenny, lekko słodki ale jednocześnie i piekący. Podobna to cynamonu jest kasja (cassia) pozyskiwana z cynamonowca wonnego. Jest tańszym odpowiednikiem cynamonu, jednak także ma wiele cennych (podobnych) właściwości.

Zanim liczne badania potwierdziły wiele leczniczych właściwości cynamonu, dawno, dawno temu był on używany m.in. na przeziębienia czy problemy trawienne, a także jako środek do zachowania higieny jamy ustnej. cinnamon_1400x

Dzisiaj wiemy, że jedną z podstawowych cech cynamonu są właściwości dezynfekujące. Naturalnie potwierdzono, że działa na przeziębienia i przeciwzapalnie, ale także jako środek przeciwwirusowy i antybakteryjny może być stosowany w walce m.in. z niektórymi szczepami salmonelli czy bakteriami E-coli. Neutralizuje także bakterię Helicobacter Pyroli. Może być także ratunkiem dla cierpiących na kandydozę, bowiem hamuje wzrost chorobotwórczych pleśni i drożdżaków. Jest także naturalnym antyoksydantem zwalczającym wolne rodniki i opóźniającym procesy starzenia.

Dzięki zdolnościom do obniżania poziomu cukru we krwi (opóźnia wchłanianie glukozy) jest dobrym składnikiem w diecie osób z cukrzycą II typu. Ponadto obniża poziom cholesterolu. Cynamon to przyprawa rozgrzewająca, która wspomaga trawienie, a wiemy, że lepsza i szybsza przemiana materii to nie tylko szansa na zrzucenie zbędnych kilogramów, ale także oczyszczenie organizmu. Olejek cynamonowy może także wspierać pracę trzustki.

A co ciekawe, jest także stosowany jako naturalny afrodyzjak oraz przy spadku libido.

Pamiętajmy, że każdy olejek eteryczny pozyskiwany z roślin ma zdecydowanie silniejsze działanie i często wykazuje także więcej właściwości niż suszone zioła, czy jak w przypadku cynamonu – sproszkowana kora. I przy mniejszej ilości uzyskujemy lepsze efekty terapeutyczne. Dlatego warto wprowadzać olejki do swojego domu.

Zapach cynamonu działa relaksująco, odpręża  i wprowadza w miły nastrój. Może warto skorzystać z olejku eterycznego i czasem rozpylać w pomieszczeniach, aby poprawić sobie humor? 🙂 Polecamy dodać do niego olejki cytrusowe, lawendę, geranium, rozmaryn czy jałowiec oraz naturalnie olejek Frankincense (kadzidło)!

Doskonale sprawdza się jako dodatek do ciast,  pieczonych owoców, deserów czy koktajli. Idealnie komponuje się z poranną, zimową owsianką. Można także przyprawić nim dania główne, zarówno ryby jak i mięso, choć częściej spożywany jest zdecydowanie na słodko!

Chcesz wiedzieć więcej o olejkach eterycznych doTERRA? Dołącz do nas na facebooku! I w naszej grupie znajdziesz też:

Ostrzeżenie
Możliwe podrażnienie skóry, należy rozcieńczyć c najmniej w proporcji 1:3. Trzymać z dala od dzieci. Jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub jesteś pod opieką lekarza – skonsultuj się z nim. Unikać kontaktu z oczami, wewnętrzną częścią ucha oraz obszarami wrażliwymi. Olejek eteryczny Cinnamon Bark firmy doTERRA posiada Atest Czystej Jakości Terapeutycznej (CPTG).

Informacje tu publikowane służą wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych i nie służą diagnozowaniu lub leczeniu żadnej choroby.