Blog

Dlaczego warto jeść śniadanie?

pożywne śniadanie

Odkąd pamiętam dzień zaczynam od śniadania. Jest to dla mnie tak naturalny proces, że było mi trudno uwierzyć, że tak wielu ludzi rano nic nie je…! Zatem gdzie w tym wszystkim jest nasza troska o zdrowie?

I dlaczego śniadanie jest takie ważne?

Wymówki

Wiele osób twierdzi, że nie ma wystarczająco czasu by zjeść śniadanie. Uważam, że to wymówka jak każda inna. Wystarczy przecież wstać kilka minut wcześniej, aby doładować się na cały dzień! Inni deklarują, że po prostu nie mogą w siebie nic wcisnąć z rana. Bo za wcześnie, bo żołądek ściśnięty, bo niedobrze…

A te wszystkie wykręty nie biorą się z brzucha, tylko z głowy… Jednak nie bądźmy aż tak rygorystyczni, nic na siłę. Gdy na początku tak bardzo odrzucają nas kanapki czy owsianka, to może chociaż wypij letnią wodę z cytrynką i miodem? Albo koktajl owocowy czy warzywny? Cokolwiek. Na dobry początek. Dla pobudzenia metabolizmu i nakarmienia mózgu.

Pokarm dla mózgu

I właśnie to jest najważniejszym elementem w całym tym procesie – dostarczenie pożywienia dla mózgu. A jedynym pokarmem dla niego jest glukoza. Glukoza, w postaci glikogenu, jest gromadzona w wątrobie i w mięśniach. Długo jednak nie pojedziemy na tych zapasach. Brak porannej dawki glukozy będzie oznaczał nie tylko zmęczenie, brak koncentracji, ale także to, że organizm zabrał ją sobie właśnie z mięśni. A my przecież tych mięśni potrzebujemy, by spalały nasz tłuszcz. I tu zaczyna się błędne koło, które na szczęście łatwo można przerwać: jedząc zdrowe śniadanie!

Pomijając śniadania każdego ranka dajemy dodatkowy sygnał dla naszego organizmu: „Oszczędzaj energię! Gromadź zapasy!”. A te zapasy to nic innego jak tkanka tłuszczowa. I znów jesteśmy w punkcie wyjścia. Im szybciej po przebudzeniu zjemy coś zdrowego, tym szybciej napełnimy się energią, pobudzimy do działania. Szkoda tracić radości dnia przez eliminację jednego z najważniejszych posiłków. Tym bardziej, że przecież lubimy jeść.

Wierzę, że ze śniadaniami jest jak z porannym wstawaniem. Ciężko jest nagle przestawić się z 9:00 na 6:30. Ale jeśli zagryziemy zęby i tak codziennie (czy co tydzień, jak tam chcecie!) budzik będzie dzwonił chwilę wcześniej, to w końcu się przyzwyczaimy. Spróbujmy wykonać taki eksperyment z porannym posiłkiem – każdego dnia jemy coraz wcześniej i z czasem coraz więcej. Aż dojdziemy do tego, że pierwszą myślą po przebudzeniu będzie jedzenie. Uważam, że warto. 🙂

Co można zjeść na śniadanie?

Pierwszym skojarzeniem dla większości są kanapki. Nie ma w nich nic złego, tylko pamiętajmy, by je urozmaicać. Raz kanapka z jajkiem, innym razem z wędliną, serem, pastą fasolową, twarożkiem, pasztetem warzywnym… Oczywiście na pełnoziarnistym pieczywie z dodatkiem świeżych warzyw.

Kolejnym pomysłem, obecnie dość popularnym są owsianki, jaglanki czy ryżanki z owocami i bakaliami. Owoce możemy zjeść także z jogurtem. A jogurt dla odmiany także z warzywami w postaci kolorowej sałatki.

Warto także wprowadzić do porannego menu jajka – i te na miękko czy półtwardo, ale też w postaci jajecznicy czy omletów. Wybór zestawów śniadaniowych jest ogromny, aż grzech nie skorzystać! Im bardziej nasze śniadania będą urozmaicone, tym łatwiej i z większą przyjemnością będziemy je zjadać.

Pamiętajmy, że śniadanie, jak każdy kolejny posiłek powinien być odpowiednio zbilansowany, aby dostarczyć organizmowi maksimum niezbędnych składników pokarmowych, mineralnych i witamin, a tym samym zapewnić zdrowie i wymarzoną sylwetkę!

A już niedługo kilka pomysłów – przepisów śniadaniowych znajdziecie w Inspiracjach!