Czosnkowa pasta z natki pietruszki
Banalnie prosta pasta z natki pietruszki urozmaici nasze letnie menu. I wspaniale wpłynie na nasze zdrowie. A że pietruszki (i natki!) teraz pod dostatkiem, o czosnek nie trudno, to nie ma wymówek. Zatem do dzieła!
Pasta z natki pietruszki
- natka pietruszki
- ząbek czosnku
- kilka łyżek słonecznika
- oliwa
- przyprawy: sól i pieprz
- opcjonalnie: olejek eteryczny Lemon (cytryna) i/lub Coriander (kolendra)
Przygotowanie:
Wszystkie składniki blendujemy, aż do uzyskania jednolitej pasty. Naturalnie, jeśli ktoś lubi bardziej na ostro, niech doda więcej czosnku. 🙂 Olejki eteryczne wspaniale podkręcą zapach i smak i przy okazji dodatkowo wzmocnią organizm.
Jak jeść taką pastę?
Można dodać ją do pieczywa i zajadać ze smakiem z pomidorem. Fajnie skomponuje się też z różnymi serami. Ale także może stanowić dodatek do makaronu.
Ta pasta z natki pietruszki jest bardzo zdrowa, a to dlatego, że zawiera w sobie dwa niezwykle cenne składniki… Przypomnijmy sobie co nieco o nich:
Natka pietruszki
Jest bogatym źródłem witaminy C. Ale przede wszystkim zawiera chlorofil – żywą krew roślin i potrafi naprawdę wspomóc funkcjonowanie organizm. Działa między innymi tak:
- oczyszcza organizm z toksyn
- chroni przed działaniem wolnych rodników
- oczyszcza przewód pokarmowy z niestrawionych resztek i poprawiają perystaltykę jelit
- zawartość potasu: pozytywnie wpływa na funkcjonowanie serca i neutralizuje kwasy w mięśniach
- ma działanie przeciwzapalne
- leczy stany zapalne i problemy skórne
- wzmacnia naczynia, także limfatyczne, leczy żylaki
- działa silnie alkalizująco czyli zasadotwórczo – pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową
Widzicie, w zielonych warzywach jest moc!
Czosnek
Ten naturalny antybiotyk wspomaga układ odpornościowy i oddechowy oraz podnosi sprawność fizyczną i psychiczną. Najbardziej znaną i popularną właściwością zdrowotną czosnku jest jego działanie na przeziębienie. Dzięki właściwościom antywirusowym, antybiotycznym i napotnym dosknale sprawdza się przy leczeniu takich infekcji. Obniża także gorączkę. Ponadto stosowany jest do usuwania zarobaczenia, niekorzystnych bakterii i drożdżowców i wspomaga rozwój korzystnej flory bakteryjnej jelit. Skoro od wieków jest stosowany w naturalnej, ludowej medycynie, to nie ma co sobie żałować. 😉
Więcej o czosnku przeczytacie TU.
To co, skusicie się teraz na taką porcję zdrowia?
Tekst powstał przy współpracy z Farmą Świętokrzyską.