Olejki eteryczne

Olejki eteryczne – czym są i jak je stosować?

Olejki to naturalnie występujące lotne związki aromatyczne, występujące w roślinach. Pozyskujemy je metodą destylacji parą wodną lub tłoczenia na zimno z różnych części roślin: łodyg, liści, kwiatów, korzeni… i to one nadają roślinom charakterystyczny zapach, co jest niezbędne do procesów zapylania, ale nie tylko…!

43433847_10156892690924314_8983747483469348864_o

Po co roślinom te olejki? I jaka jest korzyść dla nas?

Chronią one rośliny przed drobnoustrojami, szkodnikami, bakteriami czy wirusami, naturalnie wspierając ich odporność. I z tych cudownych właściwości korzystamy także i my.

Dzięki określonemu składowi chemicznemu, olejki skutecznie wpływają także na emocje – kontakt z nimi może podnieść nam nastrój, wyciszyć i uspokoić skołatane nerwy czy dodać energii i motywacji.

Jedynie naturalne olejki eteryczne mają właściwości terapeutyczne. A ich złożony skład chemiczny jest niezwykle trudny, jeśli w ogóle możliwy, do odtworzenia w warunkach laboratoryjnych. Trzeba po prostu zaufać naturze.

Na skład olejków eterycznych ogromny wpływ ma właściwie wszystko: pora roku i pora dnia zbioru, lokalizacja geograficzna, sposób i czas destylacji. Wszystkie te czynniki mają wpływ na to, czy olejek będzie miał pożądane właściwości i tym samym czy i jak będzie na nas oddziaływał.

Jak bezpiecznie i skutecznie używać olejków eterycznych?

Zanim sięgniemy po olejki eteryczne należy zapoznać się z ich właściwościami i metodami ich aplikacji. Wyróżniamy 3 sposoby używania olejków eterycznych:

  • Dyfuzja – rozpylanie. Zmysł węchu jest bardzo wrażliwy i dzięki niemu zapachy wpływają nie tylko na emocje ale także na reakcje fizjologiczne. Rozpylając olejki eteryczne, substancje w nich zawarte szybko, za pomocą nerwu węchowego, docierają do układu limbicznego, odpowiedzialnego za węch, emocje, pamięć i zachowanie. Rozpylanie olejków w dyfuzorze jest wygodne i tworzy piękny zapach w pomieszczeniu, ale taki sam efekt uzyskamy rozcierając olejek w dłoniach czy skrapiając ubrania lub pościel.
  • Aplikacja na skórę – stosowanie miejscowe jest także skuteczną metodą używania olejków eterycznych. Dzięki niskiej masie cząsteczkowej i rozpuszczalności w tłuszczach, łatwo przenikają przez skórę dostają się do krwiobiegu. Przy nakładaniu olejków miejscowo zaleca się użycie oleju nośnikowego (migdałowy, kokosowy itp.), który spowolni parowanie olejku, zwiększy jego wchłanianie i przy okazji nawilży skórę, jednocześnie zapobiegając ewentualnym podrażnieniom, szczególnie w przypadku wrażliwej skóry czy aplikacji u dzieci. Olejki eteryczne najczęściej stosuje się na: kark, czoło i skronie, klatkę piersiową i brzuch, ręce, nogi, podeszwy stóp. Natomiast miejsca, których należy unikać to niektóre obszary twarzy, np. okolice oczu i oczy, uszy wewnętrzne, skaleczona lub uszkodzona skóra.

21992867_10155798152194314_7590691255643056849_o

  • Wewnętrznie. Niektóre olejki eteryczne są stosowane od lat jako suplementy diety poprawiające stan naszego zdrowia. Jako silnie skoncentrowane substancje nie tylko wspierają organizm, ale także dodają cudowny aromat do potraw. Użycie wewnętrzne jest w pełni bezpieczne jeśli tylko przestrzegamy zaleceń. Informacja odnośnie dopuszczenia do użytku wewnętrznego jest umieszczona na każdej buteleczce. Olejki eteryczne po spożyciu trafiają do przewodu pokarmowego i stąd dostają się bezpośrednio do krwiobiegu a z krwią krążą w całym organizmie. Ponieważ są rozpuszczalne w tłuszczach, z łatwością docierają do każdego organu, w tym do mózgu. Następnie, jak wszystko, co spożywamy, olejki są metabolizowane i wydalane. Skład olejków eterycznych jest niezwykle złożony, każdy ich składnik posiada inne właściwości biochemiczne, które wpływają na komórki i organy całego ciała. Pamiętaj, że olejki eteryczne są znacznie silniejsze niż suszone zioła, więc zacznij od bardzo małych ilości (np. zanurz wykałaczkę w olejku i dodaj do żywności).

Dlaczego doTERRA?

Pozyskiwanie dobrej jakości olejków jest nie lada wyzwaniem. Połączenie wielu lat doświadczeń, najnowszych technologii oraz zaangażowania i wiedzy wyspecjalizowanych plantatorów sprawiają, że  że olejki eteryczne doTERRA są wyjątkowe. Wybierając doTERRA wybierasz olejki eteryczne najwyższej jakości. Rośliny wykorzystane do pozyskania olejków eterycznych są zbierane w swoich naturalnych środowiskach występowania, w porach, które pozwala na jak najpełniejsze zachowanie ich wartości leczniczych.

doTERRA dba o czystość, bezpieczeństwo o skuteczność terapeutyczną wszystkich swoich produktów. Każdy olejek firmy doTERRA jest dokładnie testowany zgodnie z wymogami certyfikatu jakości CPTG (Certified Pure Therapeutic Grade, czyli Atestowanej Klasy Terapeutycznej). Każdy, kto miał okazję doświadczyć stosowania olejków, docenia ich już przy pierwszym kontakcie.

Destylacja z parą wodną

Destylacja z parą wodną jest najbardziej powszechną metodą pozyskiwania związków aromatycznych z roślin. Podczas tego procesu para wodna pod ciśnieniem przenika przez materiał roślinny i powoduje, że olejek uwalnia się z mikroskopijnych woreczków ochronnych. Następnie mieszanka oparów przepływając przez skraplacz chłodzi się i woda oddziela się o olejku. Warstwa olejku eterycznego unosi się na warstwie wody i wtedy olejek jest zbierany.

Ważne jest, by w procesie pozyskiwania olejków odpowiednio dobrać temperaturę pary wodnej oraz dostosować ciśnienie. Temperatura destylacji parowej wynosi od 60 do 100 stopni Celsjusza i jest dobierana w zależności od wymagań poszczególnych roślin.

Tłoczenie

W przeciwieństwie do destylacji parą wodną tłoczenie odbywa się na zimno. W tym procesie olejek jest pozyskiwany dzięki użyciu ciśnienia mechanicznego. DoTERRA wykorzystuje proces tłoczenia przy pozyskiwaniu wszystkich olejków ze skórek cytrusów, tj. olejków z dzikiej pomarańczy, cytryny, limonki, bergamotki i grejpfruta.

Każda roślina jest inna, dlatego też proces pozyskiwania olejków musi być indywidualnie dobrany. Dobór ciśnienia, temperatury i czasu destylacji a także moment i sposób zbioru roślin – to wszystko ma znaczenie.

Nieodpowiedni proces pozyskiwania olejku może zmienić lub zniszczyć te substancje zawarte w roślinie, które są kluczowe dla działania danego olejku. W rezultacie otrzymana substancja nie nadaje się do użytku w celach terapeutycznych. Dlatego też w doTERRA pozyskiwaniem olejków zajmują się doświadczeni specjaliści, którzy pracują zazwyczaj tylko z kilkoma wybranymi gatunkami roślin. Dzięki temu składniki aktywne decydujące o korzyściach terapeutycznych są na odpowiednim poziomie a każda partia danego olejku ma taki sam skład chemiczny, a więc takie same właściwości.

 Nie wiesz od których olejków zacząć? Zobacz, co kryje się w zestawie Home Essentials – naszej domowej apteczce 🙂

Gotowi na rozpoczęcie przygody? Założenie własnego konta jest proste i niesie za sobą wiele korzyści, nie tylko stały rabat 25%!